Terarijmske biljke: Kako odabrati i održavati biljke u terarijumu

Terarijumske biljke: Kako odabrati i održavati biljke u terarijumu

.

Terarijumi su minijaturni ekosistemi koji pružaju prirodno stanište raznim biljkama i životinjama. Kreiranje terarijuma je divan način da se približite prirodi unutar vašeg doma ili kancelarije. Kada se radi o odabiru biljaka za terarijum, važno je odabrati vrste koje će se dobro prilagoditi zatvorenom okruženju i minimalnoj količini svetla. Evo nekoliko korisnih saveta kako odabrati i održavati biljke u terarijumu.

Odabir biljaka za terarijum

Kada je u pitanju odabir biljaka za terarijum, važno je uzeti u obzir uslove u terarijumu, kao što su osvetljenje i vlažnost. Evo nekoliko vrsta biljaka koje se dobro prilagođavaju životu u terarijumu:

Sukulenti

Sukulenti su odličan izbor za terarijume jer zahtevaju malo održavanja i dobro podnose zatvoreno okruženje. Evo nekoliko popularnih vrsta sukulenata koje se često koriste u terarijumima:
Zmijska biljka (Sansevieria)
Zmijska biljka Sansevieria

Zmijska biljka je veoma izdržljiva i može preživeti u različitim uslovima osvetljenja. Ova biljka proizvodi karakteristične šiljaste listove i odlična je za terarijume s niskom vlagom.
Eševira (Echeveria)
Esevira Echeveria

Eševira dolazi u različitim bojama i oblicima, što je čini sjajnim dodatkom svakom terarijumu. Ove male, šarene biljke odlično se snalaze u suvim uslovima.
Kameni cvet (Lithops)
Kameni cvet Lithops

Kameni cvet je neobična sukulenta koja podseća na kamen. Ona zahteva minimalno zalivanje i dobro se prilagođava zatvorenim okruženjima.

Tropske biljke

Tropske biljke su takođe sjajan izbor za terarijume, posebno ako želite da stvorite vlažnije okruženje. Ove biljke zahtevaju više vlage i treba ih pažljivije odabrati.
Bromelijade (Bromeliaceae)
Bromelijade Bromeliaceae

Ove egzotične biljke su veoma dekorativne i dolaze u različitim bojama i oblicima. Bromelijade vole vlažno okruženje, pa je važno održavati adekvatnu vlažnost u terarijumu.
Fitonije (Fittonia)
Fitonije Fittonia

Fitonije su male tropske biljke koje se odlikuju živopisnim šarama na listovima. Odlično se snalaze u vlažnim uslovima, što ih čini idealnim za terarijume.
Zmajeva biljka (Dracaena)
Zmajeva biljka Dracaena

Zmajeva biljka je još jedan sjajan izbor za terarijume. Ima atraktivne zelene listove i dobro se prilagođava zatvorenim uslovima.

Održavanje terarijuma

Održavanje terarijuma je ključan korak kako bi biljke ostale zdrave. Evo nekoliko korisnih saveta za održavanje terarijuma:

Svetlo
Pravilno osvetljenje ključno je za zdravlje biljaka u terarijumu. Izbegavajte direktnu sunčevu svetlost, jer može zagrejati terarijum i oštetiti biljke. Umesto toga, birajte indirektno svetlo ili veštačko osvetljenje.

Zalivanje
Prekomerno zalivanje može biti štetno za biljke u terarijumu. Biljke su podložne truljenju ako je tlo previše vlažno. Prilagodite količinu zalivanja u skladu sa potrebama svake biljke.

Vlažnost
Vlažnost je ključna za tropske biljke. Redovno prskajte biljke ili investirajte u hidroponski sistem kako biste održavali optimalnu vlažnost.

Održavanje
Redovno pregledajte biljke radi znakova bolesti ili štetočina. Uklonite mrtve listove ili druge neželjene delove biljaka kako biste održali terarijum čistim i zdravim.

Zaključak

Terarijumi su divan način da unesete prirodu u svoj dom. Odabir pravih biljaka i pravilno održavanje ključni su za uspeh vašeg terarijuma. Pažljivo odaberite biljke koje odgovaraju uslovima u vašem terarijumu i redovno ih održavajte kako biste uživali u zdravom i lepom minijaturnom ekosistemu.

Reference

– Rajs, E. (2018). The New Terrarium: Creating Beautiful Displays for Plants and Nature. Timber Press.
– Marino, J. (2020). Terrariums – Gardens Under Glass: Designing, Creating, and Planting Modern Indoor Gardens. Cool Springs Press.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *